Co jste možná nevěděli o českých bankovkách
Máte doma schované staré bankovky? Pak děláte dobře, mějte je pěkně schované a ještě pár let je nevytahujte. Právě jejich cena totiž nabývá na hodnotě každým dnem. Mnozí už mají ve svých šuplících doslova miliony, ale přesto je ještě nechávají, protože budou ještě cennější. Pokud se o české bankovky zajímáte víc, určitě víte, jak s nimi šel čas nebo jak se s postupem času měnily. Pojďme si prozradit ještě více zajímavostí, jež se českých bankovek týkají.
Je tomu už sto let, co lidé začali platit českou měnou, a to díky československému ministru financí Aloisovi Rašínovi. Před sto lety poprvé začali lidé platit českou korunou.
Řepa nebo koruna?
Věděli jste, že české peníze se mohly jmenovat jednoduše a prostě “řepa”? Dnes si už nedokážeme představit, že bychom platili takzvanou řepou, ovšem v minulosti si zase lidé nedokázali představit, že mají platit takzvanou korunou. Pravdou je, že jsme si v minulosti na české koruny zvykali opravdu velice těžko. Název byl poměrně neoblíbený, přesto nakonec koruna vyhrála souboj s řepou a máme korunu.
Bankovky za tisíce
Jak jsme zmínili, dnes se vyplatí sbírat hlavně tradiční české bankovky. Právě ty nabírají na své hodnotě. Vezměme si třeba česko-zairskou dvoustovku, kterou dnes můžete prodat za tisíce korun. A to ještě s jejich cenou nekončíme, každým rokem hodnota bankovek stoupá, vyplatí se je proto držet co nejdéle to půjde.
Takzvaná česko-zairská dvoustovka je cenná proto, že jí neexistuje mnoho kusů. Jedná se o vadný kus, který se dostal do oběhu. Poznáte ji díky ochrannému proužku, na kterém má exotický nápis REPUBLIQUE DU ZAIRE.
Cenné jsou i dvacetikoruny
Někteří lidé si to už nepamatují, ale jiní ano – existovaly v minulosti i papírové dvacetikoruny, které už bohužel odvál čas. Kromě tedy jedné dvacetikoruny, na níž je utajená ženská tvář. Někteří lidé tvrdí, že je na ní Vondráčková, ovšem zde hraje roli opravdu fantazie.