Půjčky

Co by vás mělo zajímat při sjednávání hypotéky

Sjednávání hypotéky je nyní téma, které se týká mnoha z nás. Úrokové sazby jsou stále poměrně nízko, nabídky bank jsou opravdu skvělé a nemovitosti začínají z trhu pomalu, ale jistě mizet. Hloupý je ten, kdo nyní váhá, shodují se odborníci. Pakliže si aktuálně také sjednáváte hypotéku, nabízí se otázka, co všechno byste si měli dopředu zjistit a co by vás mělo zajímat předtím, než se pustíte do podepisování lejster.  

Úvodem je zapotřebí zmínit jednu důležitou věc, a sice s výběrem vhodného poskytovatele nespěchejte. Nenechte se zlákat první reklamou, která na vás vyskočí v televizi. Sjednejte si hypoteční úvěr u banky, která prošla vaším výběrovým řízením a která se zdá být skutečnou trefou do černého. Využijte internetových srovnávačů a nebojte se ptát. 

Zkontrolujte údaje uvedené ve smlouvě 

Před podpisem smlouvy udělejte jednu věc, a sice zkontrolujte si veškeré údaje, které jsou v ní uvedené. Ať už se týkají nemovitostí, vaší osoby nebo hodnoty RPSN, vše si projděte. Nejedna banka zkouší vnést do smlouvy kličky. Někdy je to úmyslně, jindy se jedná o opravdu překlep, který se může stát komukoliv. Ale i takový překlep vás může vyjít draho.  

Pronájem a prodej bez souhlasu banky? 

Co je klíčové si zjistit už při sjednávání úvěru je, jestli můžete nebo nemůžete prodat, případně pronajmout nemovitost bez souhlasu banky. Řada poskytovatelů úvěru to zakazuje. Sice to neznamená, že vám nebude umožněn prodej nebo pronájem daného objektu (ať už se jedná o rodinný dům nebo bytovou jednotku v posledním patře paneláku), ale bude uskutečnění záměru daleko komplikovanější.  

Jak budete hypotéku čerpat? 

I když se to zdá být jednoduché, ve skutečnosti nedostanete peníze hned, co podepíšete smlouvu s hypoteční bankou. Banka si sama může určit, jestli vám bude pouštět peníze postupně nebo jestli vás nechá vyčerpat úvěr najednou. V každém případě si může nadiktovat řadu podmínek.