Když topíme elektřinou. Je to levnější než plyn?
Po nedávném zdražování energií se lidé rozhodli změnit své dodavatele. Jenže posléze si uvědomili, že zdražují kompletně všichni dodavatelé, a tak najednou změna dodavatele nebyl ten nejlepší nápad. Někteří tak začali šetřit a začali se pokoušet o snížení nákladů za energie. Jiní zase přemýšlí nad tím, že by začali topit elektřinou nebo naopak plynem. Jenže co je výhodnější a levnější?
Obecně lze říct, že plyn je daleko ekonomičtější, ekologičtější a samozřejmě také levnější, ale je také nebezpečnější. Mnohé domácnosti plynem topí, jiné topit plynem nechtějí, jelikož se toho bojí – bojí se například výbuchu plynu, což je velmi časté neštěstí, bohužel. Jiní zase jsou utvrzení v tom, že topit plynem budou, jenže když nemají plynovou přípojku, nemusí je vytápění plynem vyjít levněji. Plynová přípojka je totiž nákladná záležitost.
Když se tedy rozhodnete zůstat u elektřiny nebo zkrátka nemáte na výběr, můžete požádat o nižší distribuční sazbu D45d.
Proč zažádat o nižší distribuční sazbu D45d?
Možná se ptáte, proč požádat o nižší distribuční sazbu D45d. Pokud si o ni zažádáte, bude vám každý den po dobu dvaceti hodin účtována nižší sazba za noční proud.
I vytápění elektřinou může být výhodné
Abyste si ale nemysleli, že plynové vytápění je výhodné ve všech případech, není to tak. I vytápění elektřinou je v mnoha případech výhodné, například je to nejvýhodnější u pasivních domů, které mají nízkou celkovou spotřebu energie. Pro energetické domy je opravdu výhodnější investovat do vytápění elektřinou než kupovat plynové kotle nebo případně drahá tepelná čerpadla.
I když v poslední době zdražovali opravdu všichni dodavatelé, stále lze ušetřit tím, že si najdete výhodnějšího dodavatele. Všichni dodavatelé nemají stejné ceny, někteří je stále mají ještě na nízké hranici.