Češi spoří, v investování totiž nevidí smysl ani rozdíl
Jaký je rozdíl mezi investováním a spořením? Mnozí Češi nad otázkou jen pokrčí ramena a odejdou, aniž by vyslovili odpověď. Bohužel nevědomých Čechů je čím dál více. Stále přibývá také těch, co řeknou, že je spoří, jelikož v investování nevidí žádný rozdíl a ani smysl. Rozdíl je však velký. Zatímco u spoření může dojít jen k minimálnímu zvýhodnění našich úspor, při investování úspor může dojít k obrovskému navýšení našich financí.
Opět se však ukázalo, že Češi upřednostňují jistotu před nejistotou. Nemají rádi, když nevědí, co se s jejich penězi děje nebo jestli se jim vůbec vrátí. Strach je důvodem, proč lidé raději spoří, než investují.
Kolik Češi uspoří v průběhu měsíce?
I když se v nedávné době zvedly platy, ukázalo se, že Češi spoří stále stejně. Z průzkumů vyplývá, že každý Čech si je schopný každý měsíc dát stranou zhruba tři a půl tisíce. Spoří však jen lidé v produktivním věku, kteří chtějí mít našetřeno na takzvané horší časy nebo kteří chtějí mít peníze na lepší prožití důchodového věku. Jistou motivací však bývá cestování, i na to si lidé jsou schopni našetřit hezké peníze.
Ke spoření Češi využívají mnohé spořicí produkty. Nejvíce se využívají klasické spořicí účty, které však neslibují velké zvýhodnění. Také se využívají velmi často penzijní připojištění, což využívají zhruba tři pětiny dotazovaných. Ani stavební spoření je stále atraktivní, stejně jako životní pojištění.
Stále se však najdou i ti, kteří spoří takzvaně do šuplíku. Je to zhruba každý pátý respondent podílející se na průzkumu.
Když někdo přece jen investuje
Jak jsme však zmínili, najdou se i ti, kteří investují. Je jich málo, ale existují. Nejčastěji se investuje do podílových fondů, které jsou podle Čechů nejatraktivnější. Čím dál atraktivnější se však stávají i nemovitosti, cenově dostupnější investicí jsou drahé kovy nebo umění.