Školení BOZP a zaměstnanec z ciziny – jak na to?
Podle zákoníku práce musí každý zaměstnanec v den nástupu do zaměstnání, ale i při změně pracovního zařazení nebo druhu práce absolvovat BOZP školení. Toto školení, stejně jako požární ochrana, musí probíhat pravidelně. Co ale dělat v případě, že má zaměstnanec cizí státní příslušnost, případně vůbec nemluví česky?
Školení musí rozumět
Na národnosti zaměstnance nezáleží, školení musí absolvovat v takovém jazyce, kterému rozumí. A to v takové míře, aby všem rizikům a povinnostem dobře rozuměl. Školení by tedy mělo být jednoduché, srozumitelné a praktické. Není nutné ho vést pouze v mateřském jazyce zaměstnanců – pokud dobře ovládají například angličtinu, mohou ho absolvovat v ní. Na prezenční listinu pak tuto skutečnost uveďte.
Nejčastější způsob, k jakému se podnikatelé uchylují, je školení pomocí tlumočníka nebo přeložených učebnicových textů. To ale nemusí být dostatečné. Vždy musí být přeložené i osnovy školení, testy a rizika na pracovišti, zaměstnanci musí vidět únikové cesty, prostředky požární ochrany a lékárnička a musí jim být přesně vysvětlená náplň práce. Zaměstnanec také musí mít určenou osobu, na kterou se může v případě problémů obrátit. Zde nastává problém, jen málokterá firma si může najímat tlumočníka po celou pracovní dobu.
Jaká další pravidla platí?
Pozor, i cizinci musí mít zdravotní pojištění. Pokud na území České republiky pracují nelegálně, musí mít sjednané alespoň komerční pojištění u soukromé pojišťovny, což je pochopitelně dražší. I v takovém případě má ale cizinec právo na náhradu škody v důsledku pracovního úrazu, a to dokonce i tehdy, když je spolupráce sjednaná jen ústně. Jakýkoliv pracovní úraz je nutné nahlásit vedoucímu pracovníkovi, zdokumentovat ho a vyřešit.
Nezapomeňte, že pro cizince platí stejná práva a povinnosti jako pro české občany. To znamená, že je mohou pracovat maximálně 40 hodin týdně, délka jedné směny nesmí překročit 12 hodin (u zaměstnanců mladších 18 let 8 hodin) a mají nárok na přestávku na jídlo a odpočinek.